Погода і клімат


Слово «погода» добре нам знайоме, воно широко використовується у повсякденному житті. Часто це слово доводиться чути по радіо та телебачення, коли йдеться про температуру повітря, опади, тиск та інше.
Погодою називають стан нижнього шару атмосфери в даній місцевості у певний момент або протягом якого-небудь періоду (доба, місяць, сезон).
Вона є результатом безлічі процесів, що відбуваються на планеті. «Диригує» усіма змінами погоди Сонце. Саме за ритмами Сонця живе наша планета.
Стан погоди характеризують такі показники:
  • Температура повітрі;
  • Атмосферний тиск;
  • Вологість повітря;
  • Сила, швидкість і напрямок вітру;
  • Хмарність;
  • Атмосферні опади.
Усі елементи погоди взаємозалежні. Погода змінюється як і весь навколишній світ, при чому вона може це робити за лічені хвилини, погода – чемпіон зі змін. Головною причиною є постійні переміщення повітряних мас. Саме про їх рух або навпаки стале положення йдеться в прогнозах погоди. Прогноз погоди складають синоптики на основі отриманих результатів про стан погоди на великій території. Ці дані наносяться на спеціальну карту – синоптичну, за допомогою особливих позначок. «Синоптікос» - в перекладі з грецької «здатний оглянути все»
Вивченням атмосферних процесів займається наука метеорологія. В перекладі з грецької «метеорос»- небесне явище, «логос»- наука.
2. Клімат і погода – між ними існує тісний зв'язок і в той же час вони відрізняються один від одного. Клімат як доросла людина має сталий характер. Його «вчинки» передбачувані, особливих несподіванок не очікують, наприклад клімат помірних широт. Ми знаємо, що влітку температура буде високою, а взимку низькою. Восени буде постійно знижуватися, а на весні – підвищуватися. Таким чином існує визначена повторюваність особливостей погоди на певній території, тобто клімат. Отже, клімат – це багаторічний режим погоди, характерний для даної місцевості. Слово «клімат» у перекладі з грецької означає «нахил». Стародавні греки вважали, що клімат визначається кутом під яким сонячні промені падають на Землю.
Головними чинниками формування клімату є:
  • Кут падіння сонячних променів, який залежить від географічної широти (тобто –кількість сонячного тепла, яке надходить на дану місцевість);
  • Рух повітря;
  • Особливості земної поверхні.
На клімат Землі впливають також місцеві чинники: теплі та холодні течії, висота місцевості над рівнем моря, розташування гірських хребтів, віддаленість від морів та океанів та інше. Вивченням кліматичних процесів займається наука кліматологія. Кліматичні дані наносяться на спеціальну карту – кліматичну.
https://im0-tub-ua.yandex.net/i?id=b445ff1465d1f95353496161b94db554&n=33&h=215&w=319

3. Пори року.
Наша планета Земля рухається навколо своєї осі та навколо Сонця. Під час руху Землі навколо Сонця через постійний кут нахилу осі Землі до площини її орбіти
( 66˚33́) північна та південна півкулі освітлюються нерівномірно. Земля підставляє Сонцю то північну ( червень – серпень ), то південну ( грудень – лютий ).
Залежно від висоти місцевості та її географічної широти зміни в атмосфері протягом року можуть бути мінімальними, і тоді там зберігаються приблизно однакові умови. Наприклад, в екваторіальних широтах. Або максимальні. У цьому випадку можна виділити окремі періоди, які ми називаємо порами року. Найпомітніші вони в помірних широтах, або в регіонах помірного клімату. У цих зонах Землі ми говоримо про чотири сезони: весну, літо, осінь та зиму. Але існують певні варіації: у деяких місцевостях є лише дві пори року, які відрізняються між собою за температурою та кількістю опадів, чи одна з пір року може тривати набагато довше ніж решта, і таке інше.
Весна астрономічно починається 21 березня і закінчується 21 червня в Північній півкулі й відповідно 23 вересня та 21 грудня в Південній. Збільшується тривалість дня та кут падіння сонячних променів ,що спричинює підвищення температури.
Літо астрономічно починається 22 червня й закінчується 22 вересня в Північній півкулі й відповідно 22 грудня та 20 березня в Південній. Улітку тривалість дня є найбільшою й сонце стоїть високо в небі. Це сезон найвищих температур.
Осінь астрономічно починається 23 вересня й закінчується 21 грудня в Північній півкулі й відповідно 21 березня та21 червня в Південній. День стає коротшим , сонце опускається нижче. Поступово знижуються температури.
Зима астрономічно починається 22 грудня і закінчується 20 березня в Північній півкулі й відповідно 22 червня та 22 вересня в Південній. У цей час найменша тривалість дня та найнижчі температури року.
У своїх роботах я хотів показати як змінюється облік нашої планети протягом року. Землю я уявляю у вигляді молодої дівчини. Вона змінює кольори : навесні це зелений колір молодої зелені, влітку – червоний колір гарячого сонця, восени – жовтогарячі кольори опалого листя, а взимку вона ніби заніміла від снігу та льоду.
Свої роботи я виконав у змішаній техніці: сам малюнок у монохромному стилі, тобто я використав різні відтінки одного кольору, та додав елементи аплікації.

https://im0-tub-ua.yandex.net/i?id=d7846caa1b70683999d3cbf139a78db1&n=33&h=215&w=319

Комментариев нет:

Отправить комментарий