Зміни клімату: якими можуть бути наслідки


 
1. Історія Землі нараховує сотні мільйонів років, тому було б дивно, якби клімат увесь час залишався незмінним. Змінювались кількість і місце розташування материків і океанів, на місці рівним виникали гори, ділянки суходолу перетворювалися на морське дно. Усі ці процеси впливали на зміну клімату в різних районах.

2. Зацікавленість глобальними змінами клімату виникла не сьогодні. І 100, і 150 років тому людей хвилював не тільки прогноз погоди на наступний день, а й більш довгострокові зміни клімату, при чому інтерес цей виявився як на науковому, так і на побутовому рівнях. Навіть за короткий період людського життя можна помітити мінливість кліматичних явищ і умов на Землі: в останні десятиліття як літа так і зими були настільки різними в метеорологічними сенсі і представляли часто настільки значні відхилення від нормальної температури, що яскраві спогади про них збереглися навіть в нашій пам’яті.

3. Чи змінювався клімат в історичні часи? Звичайно в історії є відповіді на це питання. Протягом геологічної історії були періоди, коли кліматичні показники мінялися на всій території планети. Так близько 1 млн. років тому на планеті сталося похолодання, льодовики рушили з полярних областей та захопили північ Євразії і Північної Америки. У період потепління льодовики відступили, залишивши за собою водяний слід і особливі льодовикові форми рельєфу. Останній наступ льодовиків закінчився 10 тис. років тому. Давні зледеніння і коливання температур були зумовлені природними причинами, а в наш час господарська діяльність людини досягла таких розмірів, що стала впливати на клімат не тільки окремих районів Землі, але і всієї планети.

4. Зміни клімату спричинює винищення лісів, оранка величезних територій, будівництво міст. Але найгірше впливає спалювання різних видів палива. Це призводить до збільшення вмісту вуглецю в атмосфері. Цей газ разом із водяною парою може зумовлювати значне підвищення температури повітря і як результат глобальне потепління. Вже на початку 60-х років ХХ ст. вчені припускали можливість глобального потепління. Останнім часом занепокоєння з приводу парникового ефекту ще більш зросло. Вже сьогодні температура повітря в західній Гренландії зросла на 5°С. В Антарктиді - на 2°С. На острові Шпіцберген – на 8-9°С, а температура води в Баренцовому морі – на 1,8°С. В середньому температура на Землі збільшилася на 1,5-2°С. А до кінця ХХІ ст. збільшиться на 2,8 °С.

5. Зі зміною клімату зміниться і рослинність, і тваринний світ. Зміна клімату прискорює темпи вимирання тварин та рослин. Наукове дослідження свідчить про те, що до кінця століття кожен десятий вид може опинитися на межі вимирання внаслідок глобального потепління.
Висновки дослідження підтверджують думку, що на даний момент земля переживає глобальне масове вимирання. Сучасні темпи зникнення видів у багато разів швидші, ніж швидкість історичного вимирання. Це шостий випадок масового вимирання в історії життя на землі. Вчені заявили, що попередні прогнози про високі темпи вимирання через зміну клімату фактично відповідають реальним спостереженням зникнення видів. Вони підрахували, що близько 10 відсотків живих видів, які існують сьогодні, можуть бути на межі зникнення до 2100 року.

6 Глобальні несприятливі природні явища, кліматичні аномалії, посухи та повені можуть призвести також до змін у світовій економіці. Згідно останніх наукових досліджень деякі продукти харчування можуть опинитися під загрозою зникнення. Це передусім кава, плантації якої гублять повені – за останній рік вона вже
здорожчала на 25 %. Та мед, продукт життєдіяльності бджіл, які дуже чутливі до змін клімату.

7.А що принесе глобальне потеплення клімату України?
Глобальне потеплення клімату принесе Україні більше користі . ніж шкоди. Користь виражається зокрема у пом’якшені клімату : зменшиться контраст між зимовими і літніми температурами, зими теплішатимуть, вирівняються показники випадіння опадів.
В той же час, за оцінками експертів, територія України може зазнати таких негативних наслідків, як зростання частоти стихійних лих, зменшення та перерозподіл стоку річок за сезонами, виснаження ресурсів прісної воли в південних регіонах, деградація екологічних систем Чорного та Азовського морів та прибережної зони.

8. Давайте розглянемо переваги та недоліки глобального потепління.
Переваги:
  • Збільшиться зона комфортного проживання до півночі.
  • Зменшаться витрати енергії в опалювальний період.
  • Покращаться умови судноплавства Північного морського шляху та освоєння арктичних шельфів.
  • Збільшиться зона тваринництва і рослинництва.
  • Збільшаться водні ресурси, з’являться нові можливості для розвитку гідроенергетики.
Недоліки:
  • Збільшиться кількість і довготривалість посух в одних регіонах та паводків в інших.
  • Підвищиться ризик лісових пожеж.
  • Почне танути вічна мерзлота.
  • Порушиться екологічна рівновага – тварини почнуть мігрувати із звичайних місць проживання.
  • Збільшаться витрати енергії на кондиціювання повітря.


Комментариев нет:

Отправить комментарий